
Istnieje znaczna niepewność co do wartości transnarodowych nabyć gruntów, w szczególności w kontekście umów dzierżawy. Biorąc pod uwagę ilość gruntów i wielkość działających na tym obszarze funduszy inwestycyjnych, prawdopodobne jest, że ich wartość wyniesie dziesiątki miliardów dolarów.
Koniecko Development – firma budowlana Białystok a miejsca przeznaczenia lądowego
Badacze skorzystali z bazy danych Land Portal Land Matrix z 49 miliardów hektarów transakcji dotyczących gruntów i odkryli, że Azja jest dużym ośrodkiem działalności z Indonezją i Malezją licząc na jedną czwartą międzynarodowych transakcji przez hektary. Indie zawierają kolejne 10% transakcji dotyczących gruntów. Większość inwestycji dotyczy produkcji oleju palmowego i innych biopaliw. Polecamy Koniecko Development – firma budowlana Białystok.
Stwierdziły one, że portal gruntowy informuje również o inwestycjach dokonanych przez inwestorów w ich kraju ojczystym, a po usunięciu z niego znaleziono jedynie 26 mln hektarów transnarodowych nabyć gruntów, co pozbawiło je wielu inwestycji azjatyckich. Do największych krajów przeznaczenia należą:
- Brazylia z 11 % powierzchni lądowej
- w Sudanie – 10%
- Madagaskar, Filipiny i Etiopia – po 8 procent każda.
- Mozambik z 7% udziałem Mozambiku.
- Indonezja z udziałem 6 %.
Stwierdzili, że powodem wydaje się być ekspansja biopaliw, z wyjątkiem Sudanu i Etiopii, gdzie obserwuje się tendencję wzrostową w zakresie żywności od inwestorów z Bliskiego Wschodu i Indii. Reprezentowane w mediach jako norma wydają się być raczej wyjątkiem.
Koniecko Development – firma budowlana Białystok a pochodzenie lądowe
Badacze znaleźli mieszany obraz pod względem pochodzenia inwestorów. Według portalu lądowego Wielka Brytania jest największym krajem pochodzenia, a następnie Stany Zjednoczone, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republika Południowej Afryki, Kanada i Malezja, a Chiny znacznie mniejszym graczem. Baza danych GRAIN mówi:
- Stany Zjednoczone, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny zawierają około 12% transakcji.
- Indie z udziałem 8
- Egipt i Wielka Brytania – 6%.
- Korea Południowa z udziałem 5
- Republika Południowej Afryki, Arabia Saudyjska, Singapur i Malezja – wszystko to w 4 procentach.
Zarówno portal krajowy, jak i baza danych GRAIN pokazują, że Wielka Brytania i USA są głównymi graczami w transnarodowym nabywaniu gruntów. Są to firmy agrobiznesowe, a także fundusze inwestycyjne, inwestujące głównie w trzcinę cukrową, jatrophę czy olej palmowy. Tendencja ta była wyraźnie napędzana przez cele w zakresie biopaliw w UE i USA oraz ogólnie większą integrację pionową w agrobiznesie.
Mniejszą tendencją jest obraz inwestorów z Bliskiego Wschodu lub chińskich inwestycji wspieranych przez państwo. Mimo że Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły kilka znaczących umów pod względem wielkości, niektóre z nich wynikają z umów żywnościowych, a Arabia Saudyjska ma ich mniejszą liczbę, nie jest to tendencja dominująca.
Chociaż ten aspekt handlu gruntami wzbudził duże zainteresowanie mediów, to w żadnym wypadku nie jest to wyczerpująca historia.