
W 1714 r. Michael Bernhard Valentini opublikował wczesne dzieło muzealne Museum Museorum, relację z znanych mu gabinetów z katalogami ich zawartości.Niektóre aspekty wczesnych uniwersalnych kolekcji, dziwaczne lub dzikie okazy biologiczne, autentyczne lub fałszywe, a także bardziej egzotyczne obiekty historyczne, mogły znaleźć swoje miejsce w komercyjnych pokazach freakowych i pokazach bocznych.
Szafa modna – Anglia
Sir Hans Sloane (1660-1753) był lekarzem angielskim, członkiem Royal Society i Royal College of Physicians oraz założycielem British Museum w Londynie. Podczas studiów medycznych rozpoczął sporadyczne kolekcjonowanie roślin w Anglii i Francji. W 1687 r. książę Albemarle zaproponował Sloane’owi stanowisko lekarza pierwszego kontaktu we flocie West Indies na Jamajce.
Akceptował i spędził piętnaście miesięcy zbierając i katalogując rodzime rośliny, zwierzęta i sztuczne ciekawostki (np. artefakty kulturowe ludów rodzimych i afrykańskich) Jamajki.
Na tej podstawie w latach 1707 i 1725 ukazał się jego dwutomowy „Natural History of Jamaica”. Sloan powrócił do Anglii w 1689 roku z ponad osiemset okazów roślin, które żyły lub zostały zamontowane na ciężkim papierze w ośmiogabarytowym zielniku. Próbował też przywieźć z powrotem żywe zwierzęta (np. węże, aligator i iguanę) jednak wszystkie one umarły zanim dotarły do Anglii. Czytaj: Jak modnie dobrać szafę – wiosenne inspiracje.
Sloan skrupulatnie skatalogował i stworzył obszerne zapisy dla większości okazów i obiektów z jego kolekcji. Zaczął również nabywać inne kolekcje w formie darowizny lub zakupu. Herman Boerhaave dał mu cztery tomy roślin z ogrodów Boerhaave w Lejdzie. William Charleton, w spadku w 1702 roku, dał Sloan licznych książek ptaków, ryb, kwiatów i muszli i jego różne muzeum składające się z ciekawostek, miniatur, owadów, medali, zwierząt, minerałów, kamieni szlachetnych i ciekawostek w bursztynie, jak modne szafy.
Szafa modna – u nas
W 1710 roku Sloane kupił kolekcję Leonarda Plukeneta. Składał się on z 23 wolumenów i ponad 8000 zakładów z Afryki, Indii, Japonii i Chin. Mary Somerset, księżna Beauforta (1630-1715), zostawiła mu dwunastotomowe zielnik z jej ogrodów w Chelsea i Badminton po śmierci w 1714 roku. Wielebny Adam Buddle dał Sloan trzynaście tomów brytyjskich roślin. W 1716 r.
Sloane kupił od Engleberta Kaempfera japońskie zakłady i wirtualne muzeum Jamesa Petivera około stu tomów roślin z Europy, Ameryki Północnej, Afryki, Bliskiego Wschodu, Indii i Orientu. Mark Catesby dał mu rośliny z Ameryki Północnej i Indii Zachodnich z wyprawy finansowanej przez Sloane. Philip Miller dał mu dwanaście tomów roślin uprawianych w Chelsea Physic Garden.
Sloan nabył około trzystu pięćdziesięciu sztucznych osobliwości od Indian Północnoamerykańskich, Eskimosów, Ameryki Południowej, Laponii, Syberii, Indii Wschodnich i Indii Zachodnich, w tym dziewięć przedmiotów z Jamajki.
„Te etnologiczne artefakty były ważne, ponieważ stworzyły pole kolekcji dla Muzeum Brytyjskiego, które miało znacznie wzrosnąć wraz z eksploracjami kapitana Jamesa Cook’a w Oceanii i Australii oraz gwałtowną ekspansją Imperium Brytyjskiego”. Po jego śmierci w 1753 roku, Sloan zapisał w testamencie swoją pokaźną kolekcję 337 tomów do Anglii za 20.000 funtów.