
Suszenie na zimno lub liofilizacja jest metodą suszenia, w której rozpuszczalnik jest zamrażany przed suszeniem, a następnie sublimuje się go, tj. przechodzi do fazy gazowej bezpośrednio z fazy stałej, poniżej temperatury topnienia rozpuszczalnika. Coraz częściej znajduje zastosowanie w suchych produktach żywnościowych, poza klasycznymi już zastosowaniami farmaceutycznymi i medycznymi. Zachowuje biologiczne właściwości białek, a także witaminy i związki bioaktywne. Ciśnienie można obniżyć za pomocą pompy próżniowej (choć w suchym powietrzu możliwe jest osuszanie na zimno pod ciśnieniem atmosferycznym). W przypadku zastosowania pompy próżniowej, para powstająca w wyniku sublimacji jest usuwana z instalacji przez przekształcenie jej w lód w skraplaczu, pracującym w bardzo niskich temperaturach, poza komorą liofilizacji.
Wynajem osuszaczy Warszawa – różne metody suszenia
Suszenie nadkrytyczne suszenie przegrzaną parą wodną polega na suszeniu na parze wyrobów zawierających wodę. Proces ten jest wykonalny, ponieważ woda w produkcie jest gotowana i łączona z czynnikiem suszącym, zwiększając jego przepływ. Jest ona zazwyczaj stosowana w obiegu zamkniętym i pozwala na odzyskanie pewnej części ciepła utajonego przez ponowne sprężenie, co nie jest możliwe na przykład w przypadku konwencjonalnego osuszania powietrza. Proces ten może być stosowany w żywności pod obniżonym ciśnieniem w celu obniżenia temperatury wrzenia.
Naturalne metody suszenia
Naturalne suszenie na powietrzu ma miejsce, gdy materiały są suszone nieogrzewanym powietrzem wymuszonym, wykorzystując jego naturalny potencjał suszenia. Proces jest powolny i zależny od pogody, dlatego też należy opracować mądrą strategię „fan off-fan on”, biorąc pod uwagę następujące warunki: Temperatura powietrza, wilgotność względna i wilgotność oraz temperatura suszonego materiału. Ziarna są coraz częściej suszone w tej technice, a łączny czas (w tym wyłączenie wentylatora i okresy) może trwać od tygodnia do różnych miesięcy, jeżeli w zimnych miejscach można tolerować zimowy odpoczynek.
Żywność jest suszona w celu zahamowania rozwoju drobnoustrojów i zanikania jakości. Zakres suszenia zależy jednak od końcowego przeznaczenia produktu. Zboża i nasiona oleiste suszy się po zbiorach do wilgotności, która zapewnia stabilność mikrobiologiczną podczas przechowywania. Warzywa przed suszeniem są blanszowane w celu uniknięcia szybkiego ciemnienia, a suszenie przeprowadza się nie tylko w celu zahamowania wzrostu drobnoustrojów, ale również w celu uniknięcia brązowienia podczas przechowywania. W przypadku suszonych owoców redukcja wilgoci działa w połączeniu z zawartością kwasu i cukru, aby zapewnić ochronę przed wzrostem drobnoustrojów. Produkty takie jak mleko w proszku muszą być suszone do bardzo niskiej zawartości wilgoci, aby zapewnić ich płynność i uniknąć zbrylania. Wilgotność ta jest niższa niż wymagana do zahamowania rozwoju drobnoustrojów. Inne produkty, takie jak krakersy, suszy się po przekroczeniu progu wzrostu drobnoustrojów, aby uzyskać chrupiącą konsystencję, którą lubią konsumenci.