Stylowe okiennice – co warto o nich wiedzieć?
Okiennice maja wiele zalet. Przede wszystkim nadają bryle domu charakteru i dodają uroku. Są więc niewątpliwą ozdobą, a przy okazji wprowadzają sielski klimat. Po za tym zabezpieczają okna przed stłuczeniem (na przykład w czasie gradobicia czy wichury), odstraszają też nieproszonych gości (włamywaczy). W trakcie upałów ograniczają dostęp promieni słonecznych do wnętrza, co gwarantuje zachowanie przyjemnego chłodu, a zimą zapobiegają uciekaniu ciepła. Walorem okiennic jest także fakt, że chronią naszą prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.
Obecnie na polskim rynku najbardziej popularne są okiennice:
1). Drewniane – robi się je z litego drewna lub z drewnianej ramy wypełnionej płyciną ze sklejki bądź ruchomymi lamelami z deseczek. Drewniane okiennice należy regularnie konserwować zgodnie z zaleceniami producenta. Wymagają większych nakładów, ale to niewątpliwie eleganckie rozwiązanie na długie lata.
2). Aluminiowe – mogą być w dowolnym kształcie i kolorze (są malowane proszkowo). Konserwacja polega na usuwaniu kurzu mokrą szmatką.
3). Z PWC – są bardzo trwałe, odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i nie wymagają kosztownego odnawiania. Możemy je kupić znacznie taniej niż drewniane.
Należy wiedzieć, że drewniane okiennice to kosztowna inwestycja, dlatego też muszą być odporne na działania niekorzystnych warunków atmosferycznych (wiatru, deszczu, śniegu i mrozu). Okiennice należy zabezpieczyć lakierem podkreślającym rysunek słojów lub farbą przeznaczoną do malowania drewna na zewnątrz. Dzięki temu będą przez długi czas zdobić elewację domu. Konserwując okiennice, pamiętajmy też o pomalowaniu metalowych okuć i zawiasów farbą chroniącą przed rdzą.
Jeśli na elewacji nie ma miejsca na tradycyjne okiennice, możemy zamontować uchylne lub przesuwne. Uchylne okiennice to w Polsce rzadkość, a szkoda, bo na południu Europy są dość popularne i dobrze się sprawdzają. Świetnie chronią przed słońcem i dzięki wąskiemu kształtowi dodają bryle lekkości. Z kolei te przesuwne w szynie na rolkach są łatwe w obsłudze i umożliwiają całkowite odsłonięcie okien. Pasują do nowoczesnych elewacji i brył domów utrzymanych w stylu stodoły. Okiennice są codziennie otwierane i zamykane, dlatego zawiasy, okucia i uchwyty narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych muszą być solidne i trwałe. Najlepiej stalowe lub kute żeliwne. W tym wypadku nie warto oszczędzać. Dobrej jakości materiał zapewni nam ich długie i bezawaryjne funkcjonowanie.
Tradycyjny dom na wsi musi mieć okiennice wyróżniające sie na tle elewacji. Na jasnej najładniej prezentują się takie z ciemnego drewna, a na ciemnej – z jasnego lub pomalowane na jakiś intensywny kolor. Wyglądają wspaniale, kiedy ich barwa jest idealnie dopasowana do okiennej ramy i szprosów. Wiejski dom z okiennicami ozdobionymi serduszkami nabierze swojskiego charakteru, wyda się też gościnny i bardzo przytulny.
Dodatkowa uwaga – shuttersy to wewnętrzne okiennice. Zastępują firanki, żaluzje i zasłony. Są modne, eleganckie i zapewniają prywatność. Zadbają też o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Ruchome lamele regulują ilość światła wpadającego do pokoju i ograniczają hałas z zewnątrz. Okiennice możemy zrobić samodzielnie z sosnowych pełnych lub ażurowych drzwiczek kupionych w markecie budowlanym. Do tego potrzebne będą zawiasy, okucia, uchwyty i farba lub lakier.